Diesel in LPG/CNG
Да, дизеловият двигател може да работи с газова гориво-въздушна смес. Важно е да се знае, че той е с по-висока степен на сгъстяване спрямо бензиновите двигатели. При сгъстяване на въздуха при дизеловите двигатели, температурата му се повишава до такива стойности, че при впръскване на дизелово гориво в горивната камера, то се самозапалва. Високата степен на сгъстяване повишава ефективността на двигателя. Ако се намали количеството дизелово гориво подавано към горивната камера и предварително се добави горим газ в смукателния тракт, двигателя ще работи едновременно на газ и дизел.
На този принцип са разработени газови системи за дизелови двигатели.
Газовата система за дизелов двигател освен, че снабдява двигателя с газови смеси,се грижи да намали подаваното дизелово гориво така че да се намали разхода на дизелово гориво и в същото време да е достатъчно за устойчиво запалване на останалата гориво-въздушна смес.
При различните двигатели се прилага различна конверсия. Разликата идва от това че има много различни дизелови системи за управление на горивото. Както е упоменато по-горе за да може да се добави газ, трябва да се намали подаването на дизел.
На празен ход,, дизеловото гориво не може да бъде по-малко от 70% от общото подавано гориво. Под товар тази стойност е не по-малко от 30% от общото гориво. На практика, съществените икономии се реализират когато двигателят е под товар. Най-големи икономии се реализират при извънградски пробег.
Обобщено икономиите на парични средства са между 25% и 45% в зависимост от типа двигател и маршрута по който се движи превозното средство
Или : Бус гори 15л. дизел и "слиза" на 6л. - икономия - 12,80лв./100км.
Или : Камион гори 35л. дизел и "слиза" на 15л. - икономия -28,40лв./100км.
Няма загуба на мощност!
Намаляването на мощността идва от намаляването на дизела. То обаче се компенсира от заместването с му с газ и в крайна сметка се оказва че мощността на газо-дизела е по-висока от чистия дизел. Двигателя е по-тих и работи "по-меко".
Високата степен на сгъстяване на дизеловия двигател го прави по-ефективен за бедни смеси, от там идва и предимството му за газова конверсия - при него не се налага да изгаря стехеомтрична гориво-въздушна смес.
Да, но при условие че се откажете завинаги от дизела на дадения двигател.
Трябва да се разглоби двигателя, да се намали степента на сгъстяване и да се демонтира старата дизелова система, да се монтира запалителна система за запалване на газовите смеси, запалителни свещи, кабели за тях, запалителни бобини и т.н.
Ако търсите система която да работи само на газ и след като свърши газта да се превключи отново на дизел - такава все още няма известна на широката аудитория.
Причината е проста: дизеловият двигател не е с искрово запалване, неговият принцип на запалване е чрез самозапалване на смеси в горивната камера. При газо-дизеловите двигатели се ползва дизеловото гориво се ползва за запалване на газовите смеси които са приготвени в смукателния тракт и през смукателните калпани попадат в горивната камера.
В България в разговорите за думата ГАЗ се има в предвид Пропан-Бутан, а думата МЕТАН е нарицателно за приподен газ. Двете горива са газ при температура над 0°C.
Най-често се ползва метан. Причината не е само икономическа.
Трябва да се знае че гориво въздушните смеси на Пропан-Бутан не са достатъчно детонационно устойчиви за употреба в двигатели с голямо сгъстяване. Смесите приготвени в смукателния тракт попадат в горивната камера, която е с висока температура и се сгъстяват много бързо. Реално те трябва да се запалят при впръскването на нафта и нейното запалване, но това не винаги е така - смесите
понякога се самозапалват или още по-лошо - детонират много по-рано от предвиденото предварение. Шума от двигателя е сериозен признак за тази нередност. Въпреки всичко все още никой не се оплакал че е счупил дизелов двигател с Пропан-Бутан.
Първо: трябва да се намали количеството на подаване на дизелово гориво.
В зависимост от типа горивна система механична или електрическа се подхожда по различен начин.
I. Механична помпа:
Механичната помпа има два реглажа - за количество и предварение на впръскването. Намалява се само количеството на горивото. Тънкия маркуч от колектора към помпата също се блокира ако има турбина.
II. Електрическа помпа с ECU.
III.Помпа-Дюза.
IV. Комън Рейл.
Последните три разновидности са с електронно управление и електрически педал на газта.
А) Най-лесния начин за намаляване на горивото при тях е просто Чип-тунинг. Пак има едно НО - като свърши метана как ще се възстанови дизела.
Б) Алтернативата е "Пауър Бокс", но за намаляване. Това е външен модул към дизеловото ECU който при команда указва да се намали горивото докато се изгаря и метан, а после възстановява системата в оригинален вид при изчерпване на газта.
В) Газовото ECU управлява директно инжекторите на дизела и определя минималното количество гориво така, че то да е устойчиво запалване за всички режими на двигателя.
Второ: монтира се стандартна метанова уредба за автомобил - била тя със смесител или ECU и инжектори. Разбира се че най-добри резултати има с инжекцион поради факта че освен по-точното смесообразуване има и така наречения принудителен празен ход. Много малко са засега системите които предлагат инжекциони за дизели.
I.Газо-Дизел (с метан).
Най добри резултати има при системи с Комън Рейл. Самите двигатели с тези системи имат дълъг експлоатационен период и са най ефективни. Външните модули за намаляване на горивото се свързват към тях.
II.Чист Метан (тежка задача и скъпа)
Един дизелов двигател се ползва като основа. Намалява се степента на сгъстяване чрез отнемане на материал от буталата (те са достатъчно големи и тежки).
Атмосферен двигател за метан има сгъстяване 15:1, а турбо двигател за метан има сгъстяване 11:1 при максимално налягане 0.9Bar от турбината.
Главите се свалят и в тях се поставят гнезда за запалителни свещи на мястото на дизеловите дюзи. Монтират се всички датчици необходими за газово ECU заедно с кодова щайба на маховика. За запалителната система са необходими бобини и комутатори. Дросел-клапата е задължителна - без значение електрическа или с жило. ECU управлява всичко - бобини, дюзи, система за празен ход, клапани на газта и т.н.
Тази система е най скъпа като инвестиция, но най-ефективна за камиони и автобуси.
Спестяването при нея е над 50% от разходите за гориво но има поддръжка на 20хил. км. Задължителна смяна на лули и свещи. Конвертирането на камион 12000 куб.см. възлиза над 17000лв. но се изплаща за 25 хил.км. За този тип конверсия посетете www.DEK.BG.
Изхвърляните отработени газове вече не са само CO2 и сажди, в тях има и водна пара. Температурата им е малко по-висока, поради по-бавното горене на метана.
Нещо изключително важно: температурата на изходящите газове се запазва в норми (до 500°C) само ако се намали дизела при добавяне на метан!
Има много случаи в които се добавя просто метан към въздуха постъпващ в дизеловия двигател при които отработените газове са с критично висока температура. Хората които са го правили за кратко са се радвали на силен двигател. Това не трябва да се прави! Силата е добра само когато е под контрол! Преди да се постави метанова уредба трябва да се намали количеството дизел което постъпва в двигателя!
Електронните системи за намаляване на дизела са предвидени за дизелови двигатели с електрическо управление на горивната порция.
DEA4A, DEA4D
1. Дизел емулатор за аналогови сигнали към ECU.
Емулира:
* налягане дизелова рейка,
* количество входящ въздух,
* пложение педал 2 сензора,
* температура двигател,
* релуктор за обороти.
DED4D,
2. Дизел емулатор за аналогови + честотни сигнали към ECU.
Емулира:
* налягане дизелова рейка,
* количество входящ въздух,
* пложение педал 2 сензора,
* температура двигател,
релуктор за обороти.
DEP2,
3. Дизел емулатор за ШИМ сигнали към ECU.
Емулира:
* пложение педал 2 канала,
* температура двигател,
* релуктор за обороти.
(Помпа дюза на камиони МАН, МЕРЦЕДЕС)
DEEG1
4. Дизел емулатор за ШИМ сигнали от ECU към помпа ЕГАЗ.
Емулира:
* позиция на рейка в помпа ЕГАЗ,
* релуктор за обороти.
(ЕГАЗ на камиони MAN, SCANIA до 99г.)
Има случаи в които се поставят два различни емулатора, защото разновидностите на двигатели е голямо.
IVECO Daily (3,5т. товар) Комън Рейл.
15,5л./100км. Разход на Дизел
6,5л.Дизел + 4,5кг.CNG /100км. Разход
MERCEDES 1824 (15т. товар) Помпа-Дюза.
22л./100км. Разход на Дизел
9,8л.Дизел + 8,4кг.CNG /100км. Разход
Nisan Terrano (Джип) Комън Рейл.
12л./100км. Разход на Дизел
3,2л.Дизел + 6,5кг.CNG /100км. Разход
Opel Zafira Ел. Помпа
Извън градско до 140км/ч
6.2л./100км. Разход на Дизел
1.72л.Дизел + 2.58кг.CNG /100км. Разход
MAN 320
SCANIA 14.4
Volvo FM12
RENAULT
BMW X5 3D
MERCEDES C250D
SKODA OCTAVIA 1,9TDI
0878471919 -
MERCEDES Actros CM0763AM 28/100 sw z
MERCEDES Actros CM7232AK 30/100 T Z
MERCEDES Actros CM0711AH 26/100